TOP

Encore! 2014 showcases young performers

The Salvation Army Western Territory held its 3rd annual youth music and arts final competition during Commissioning weekend in Pasadena, Calif. Although labeled a “competition,” the goal of the event is to inspire the youth to contribute regularly at their corps.

ENCORE 2014 RESULTS

PERCUSSION SOLO 1
1st Place – Jeremy Parks (SDM – Escondido)

PERCUSSION SOLO 2
1st Place – Jessie Nieto (SDM – Cathedral City)

TIMBRELS A
1st Place – Escondido (SDM)
2nd Place – Las Vegas (SW)
3rd Place – Pasadena (SC)

TIMBRELS B
1St Place – Sacramento Citadel (DO)
2nd Place – Hilo (HI)
3rd Place – CFOT (SC)

PIANO 1
1st Place – Shea Noland (HI – Wai’anae)
2nd Place – Zachary White (SW – Mesa Citadel)
3rd Place – Christian Barajas (SDM – Escondido)

PIANO 2
1st Place – Kaylynn Jones (SDM – San Diego Citadel)
2nd Place – Jessica Martinez (CS – CaIdwell)
3rd Place – Brooke Begonia (HI – Kroc Hawaii)

PIANO 3
1st Place – Braden Begonia (HI – Kroc Hawaii)

VOCAL SOLO 1
1st Place – Kelsey Groenleer (SW – Las Vegas)
2nd Place – William Park (SW – Tucson Korean)
3rd Place – Madeline Madsen (CS – Bay Communities)

VOCAL SOLO 2
1St Place – Natalie Koenig (SW – Sun Cities)
2nd Place – Amber Kauffman (DO – Sacramento)
3rd Place – Noelle Stewart (SDM – San Diego Citadel)

VOCAL SOLO 3
1st Place – Lanayah Wild (SC – Torrance)
2nd Place – Riley Noland (HI – Wai’anae)
3rd Place – Megan Thomas (SDM – Escondido)

VOCAL SOLO 4
1St Place – Flora Jiang (SC – San Gabriel)
2nd Place Zane Morris (CS – Portland Tabernacle)

SINGING COMPANY
1st Place – Torrance (SC)
2nd Place – Kauluwela (HI)
3rd Place – San Diego Citadel (SDM)

MONOLOGUE A
1St Place – Kai Lyles (SW – Tuc’on Korean)
2nd Place – Elinor Steffy (DO – Sacramento)
3rd Place – Elena Lafleur (SC – Pomona)

MONOLOGUE B
1st Place – Elizabeth Virgin (SW – Tucson Korean)
2nd Place – Abigail Navarro (SC – Torrance)
3rd Place – Christine Tumale (GS – San Jose Temple)

DRAMA TROUPE B
1st Place – Riverside (SDM)
2nd Place – Sacramento (DO)
3rd Place – Tucson Korean (SW)

DANCE SOLO A
1St Place – Amber Keys (SC – Siemon Youth Center)
2nd Place – Citali Aguilar (GS – San Jose Temple)

DANCE SOLO B
1St Place – Brianna Pope (CS – Coos Bay)
2nd Place – Hannah Navarro (SC – Torrance)

DANCE TROUPE A
1st Place – Siemon Youth Center (SC)
2nd Place – Tucson Amphi (SW)
3rd Place – San Jose Temple (GS)

DANCE TROUPE B
1St Place – Santa Ana (SC)
2nd Place – Las Cruces (SW)
3rd Place – San Jose Temple (GS)

BRASS SOLO 1
1St Place – Isaac White (SW – Mesa Citadel)
2nd Place – Aaron Sullivan (CS – Gresham)
3rd Place – Chole Jamison (SC Pasadena)

BRASS SOLO 2
1st Place – Chloe Rudd (SC – Santa Monica)
2nd Place – Rhys Jones (SDM – San Diego Citadel)
3rd Place – Kimberly Strankman (NW – Renton)

BRASS SOLO 3
1St Place – Landon Smith (SC – Torrance)
2nd Place – Zane Morris (CS – Portland Tabernacle)
3rd Place – Briana Wiley (NW – Tacoma Citadel)

BRASS SOLO 4
1St Place – Jonathan Fenrich (NW – Seattle Temple)

YOUTH BAND
1St Place – Tustin Ranch (SC)
2nd Place – Reno (DO)
3rd Place Tie – Phoenix Citadel SW) & Gresham (CS)

_______________________

Age Level 1: 7-11,
Age Level 2: 12-17,
Age Level 3: 18-21,
Age Level A: 7-14,
Age Level B: 15-21

Sharing is caring!